Historie dřevařské výroby

Historie dřevařské výroby ve městě Kopidlně

Benda se synem 1945Když v roce 1913 začínal Josef Benda se živností dřevařskou, netušil, že firma bude pokračovat v jeho tradici více jak sto let. Ze začátku zpracovával jehličnaté kmeny z okolí, ze kterých na parní pile vyráběl řezivo pro potřeby stavebníků a firem, k tomu pak palivo pro širokou veřejnost.

Ve třicátých letech převzal firmu po otci syn, také Josef, který postupně firmu rozšiřoval a rozvíjel. Začal vyrábět podlahová prkna, a když začal zpracovávat listnaté kmeny, došlo i na výrobu parket – podlahových vlysů s perem a drážkou.

Tato podlahovina našla uplatnění v širokém okolí, protože výrobků parketáren bylo vždy méně, než jaká byla poptávka. Parkety se v Kopidlně začaly vyrábět v roce 1936 převážně z dubu.

Výroba nepřestala ani za 2. světové války. Bohužel, po válce ustanovili komunisté nad firmou nucenou správu a v roce 1948 pilu i s přidruženými výrobami znárodnili, majitele i s rodinou z Kopidlna vysídlili. Znárodněnou firmu převzaly Krkonošské dřevařské závody, které se později přejmenovaly na Východočeské dřevařské závody (VČDZ). Dá se říci, že i po tuto dobu se závod technicky i sortimentně rozvíjel. Začaly se vyrábět železniční pražce, výhybky a mostnice, nábytkové hranolky, přířezy a bednárenské výrobky. Parketárna postupně zvyšovala svoji výrobu dle potřeb socialistického stavebnictví až na rekordních 130 000m² parket za rok.

 

 

Novodobé tradice

BENKO s.r.o.,dřevařský podnik Kopidlno

V roce 1993 byl majetek navrácen zpět potomkům Josefa Bendy a vzniká nová firma BENKO spol. s.r.o. Kopidlno. Společnost plynule navázala na tradiční výrobu dřevařských výrobků a to jak v zavedeném sortimentu, tak i v jejich vysoké kvalitě. Zároveň však sleduje vývojové trendy na trhu s dřevařskými výrobky a operativně rozvíjí svůj výrobní program.

Mimo klasickou dřevařskou výrobu (řezivo z dubu, buku, jasanu, habru a akátu, omítané a neomítané, čerstvé i sušené, hranoly a pražce) se zde vyrábí polotovary na výrobu plovoucích podlah, nábytkové hranoly, polotovary na výrobu kartáčů a pastiček. Dále pak dubové plotovky, svlaky a zahradní plůtky, několik tvarů dřevěných briket, různé druhy dřevěného paliva a mulčovací kůra.

Renesanci zažívá dubová špalíková dlažba 10 x 10 x 10 cm, která je vhodná do průchodů, průjezdů, teras, altánů, pod pergoly, kolem bazénů, ale i do dílen a stájí. Je poměrně velmi trvanlivá, pohledově estetická a tepelně izolační oproti kamenu a betonu. Posledními novinkami jsou celo masivní dubová podlahová prkna do interiéru, průmyslová mozaika – robusta a kantovka v různých dřevinách a vzorech.

Firma je držitelem systémové normy ČSN EN ISO 9001 : 2009

 

Fotogalerie